تبلیغات
مطالب اینترنتی - بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید

بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید

نویسنده : نویسنده پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 12:40 ق.ظ  •   مفیدستان:

برای آموزش اصول علم الکترونیک هیچ چیز بهتر است ساخت مدارهای ساده نیست. با ساخت این نوع مدارها می‌توانید سنسورها و قطعات مختلف را در مسیرها و اتصالات یکسان یا متفاوت تست کنید و کارایی آنها را یاد بگیرید. در این پست آموزش ساخت مدار LED ساده ای را یاد می‌گیرید که برای آموزش و تمرین الکترونیک – بویژه ساخت مدار – بسیار مناسب است. اگر هنوز لحیم کاری بلد نیستید هم می‌توانید این مدار را بسازید چون با جعبه پیتزا، میخ و گیره کاغذ ساخته می‌شود! با ساختنی همراه شوید.

مدار LED ساده و بدون لحیم کاری بسازید
مدار LED ساده و بدون لحیم کاری بسازید

در این مدار LED جریان برق را از سنسورهای مختلف عبور می‌دهیم و سپس به LED می‌رسانیم. با این طراحی می‌توانید عملکرد مدار را با یک سوئیچ و بین روشن شدن LED یا به صدا درآمدن بازر تغییر بدهید. همچنین می‌توانید از یک مقاومت وابسته به نور یا LDR هم به همراه LED یا بازر استفاده کنید. بعد از اینکه مدار LED را ساختید و طرز کارش را یاد گرفته اید، می‌توانید سنسورها و قطعات دیگری هم به آن اضافه کنید و مدار را در وضعیت‌های مختلف تست کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • جعبه پیتزا یا کارتن – اگر از جعبه پیتزا استفاده می‌کنید، مطمئن شوید تمیز باشد.
 • LED سفید یا آبی – دلیل انتخاب این دو رنگ این است که می‌توانند جریان ۳ ولتی را تحمل کنند. سایر رنگ‌ها به مقاومت نیاز خواهند داشت.
 • بازر پیزوالکتریک
 • مقاومت وابسته نور LDR
 • باتری سکه ای ۳ ولتی
 • ۲۵ عدد میخ فلزی – حتماً از میخ‌هایی که در تصویر می‌بینید، استفاده کنید.
 • ۲۰ عدد گیره کاغذ
 • میخ کوچک – یا هر چیزی که با آن بتوانید کارتن را سوراخ کنید.
 • چسب نواری – چسب برق برای پوشاندن اتصالات از زیر و چسب سفید برای بستن مدار از رو.

گام دوم: اتصالات باتری را ایجاد کنید

اگر می‌خواهید طراحی یا اندازه مدار LED را تغییر بدهید، باید قبل از شروع ساخت نقشه مدار را آماده کنید. اگر می‌خواهید مشابه مداری که در تصاویر می‌بینید را بسازید، باید از اتصال باتری شروع کنید.

ابتدا جعبه پیتزا را آماده می‌کنیم. جعبه را تمیز کنید، مربع کف آن را ببرید و با کمک لبه میز آن را از وسط تا کنید. ایده ساخت این مدار استفاده از میخ و گیره کاغذ بجای سیم و لحیم کاری است. بنابراین تمام اتصالات با استفاده از میخ و گیره روی کارتن ایجاد می‌شوند.

اتصالات قطعات را از منبع تغذیه مدار LED یعنی باتری شروع می‌کنیم. جای باتری روی برد – یا همان کارتن – را انتخاب کنید و یک گیره کاغذ روی آن نقطه بگذارید. با میخ دو سوراخ روی کارتن و داخل دو سر گیره ایجاد کنید. گیره را ۹۰ درجه بچرخانید و دو سوراخ دیگر هم ایجاد کنید (جای دقیق سوراخ‌ها در تصاویر مشخص است). یک میخ داخل سوراخ سمت چپ و یک میخ دیگر داخل گیره و سوراخ سمت راست قرار بدهید. حالا برد را برگردانید.

پشت کارتن یک گیره کاغذ روی دو میخ بگذارید و با خواباندن پایه‌های میخ، آنها را ثابت کنید. این اتصال منفی باتری است. روی پایه‌های میخ را با چسب برق بپوشانید.

داخل سوراخ‌های بالایی و پایینی میخ قرار بدهید. روی میخ بالایی یک گیره کاغذ بگذارید. پشت برد، باید باتری را بین گیره ای که از چپ به راست می‌رود و گیره ای که از بالا به پایین می‌رود، قرار بدهید. دقت کنید باتری در جهت درست وصل بشود؛ طرف مثبت باتری باید رو به شما باشد و پین‌های بالایی و پایینی را لمس کند. بعد از تنظیم باتری، پایه‌های میخ را بخوابانید و به آن چسب بزنید.

باتری مدار LED آماده است و می‌توانید اتصالات را تست کنید. برد را برگردانید و آن را با LED تست کنید (پایه بلندتر، پایه مثبت است). اگر LED روشن شد، می‌توانید ساخت مدار را ادامه بدهید.

گام سوم: سوئیچ را وصل کنید

سوئیچ اول را اضافه کنید
سوئیچ اول را اضافه کنید

می‌توانید از اولین گیره کاغذی که از پین مثبت (میخ بالایی) بیرون زده، به عنوان سوئیچ روشن/خاموش استفاده کنید. این گیره را به سمت بالای برد تنظیم کنید و یک سوراخ در انتهای آن ایجاد کنید. سپس گیره را به سمت کنار بزنید و یک گیره کاغذ دیگر را با میخ به سوراخی که ایجاد کرده اید، وصل کنید.

حالا این اتصال را بلندتر کنید؛ یک گیره دیگر اضافه کنید، کارتن را سوراخ کنید، یک گیره دیگر اضافه کنید و با میخ آن را ثابت کنید (برای جزییات بیشتر به تصاویر دقت کنید). حالا یک سوئیچ SPST به مدار اضافه کردید.

همه اتصالات که همان سیم‌های مدار LED هستند، با همین روش بلند می‌شوند. این روش را به خاطر داشته باشید چون در ادامه دوباره به آن نیاز داریم.

گام چهارم: LDR را اضافه کنید

در این مرحله یک سوئیچ دیگر می‌سازیم که با آن می‌توانید مقاومت وابسته به نور را به مدار LED اضافه کنید. این سوئیچ با سوئیچ مرحله قبل فرق دارد و از نوع SPDT است.

آخرین گیره کاغذ را به سمت بالای برد تنظیم کنید و هر دو طرف آن سوراخ ایجاد کنید. سپس دو میخ داخل این سوراخ‌ها قرار بدهید. گیره کاغذ سمت چپ باید به سمت بالا باشد و یک میخ بدون گیره در انتهای آن قرار داشته باشد.

درست بعد از آخرین میخ، دو سوراخ برای LDR ایجاد کنید. یک سوراخ هم بعد از این دو برای اضافه کردن میخ و گیره جدید ایجاد کنید. پایه‌های LDR را در سوراخ‌های بین میخ و گیره قرار بدهید و برد را بچرخانید.

قبل از اینکه پایه‌های میخ‌ها را بخوابانید، هر پایه LDR را دور یکی از پایه‌ها بپیچید تا اتصال ایجاد بشود.

سپس گیره کاغذ بالایی را با یک گیره و میخ دیگر به طرف دیگر سوئیچ وصل کنید (به تصاویر دقت کنید). این سومین گیره کاغذ که بیرون زده، سوئیچ دیگر مدار LED است.

گام پنجم: LED یا بازر را اضافه کنید

اتصالاتی که در این مرحله ایجاد می‌کنید هم یک سوئیچ SPDT دیگر است که هر طرف آن یک سنسور دارد. سنسور سمت چپ LED و سنسور سمت چپ بازر خواهد بود.

در هر دو طرف گیره کاغذی که کار سوئیچ را می‌کند، یک میخ قرار بدهید. بالای میخ سمت چپ یک سوراخ بزرگ برای LED ایجاد کنید و لنز را از زیر به کارتن بچسبانید. دقت کنید که LED باید درست وصل بشود؛ پایه مثبت LED بلندتر از پایه منفی است. پایه مثبت را دور پایه میخ پایین آن و پایه منفی را دور پایه میخ بالای آن بپیچید.

طرف دیگر سوئیچ هم همین طور سیم کشی می‌شود اما به آن بازر وصل می‌شود. یک سوراخ نزدیک سمت راست میخ سوئیچ ایجاد کنید و هر دو سیم بازر را از آن رد کنید. ممکن است لازم باشد مقدار بیشتری از سر سیم را لخت کنید. سیم قرمز را دور میخ سوئیچ و سیم مشکی را دور هر میخی که بعد از LED قرار دارد، بپیچید.

برای چسباندن بازر به کارتن هم از کمی‌چسب تاشده استفاده کنید. بعد از اتمام این گام، مدار LED باید شبیه تصویر آخر باشد.

گام ششم: مدار را تست کنید

مدار تقریباً آماده است و می‌توانید آن را تست کنید. در این مرحله، سمت منفی LED و بازر باید به بالای آخرین زنجیره سیم وصل باشند. یک سیم (یا اتصال) دیگر برای وصل کردن طرف منفی سنسور به منفی باتری، اضافه کنید. برای اینکه مطمئن شوید مدار کوتاه نمی‌شود به پایه‌های میخ زیر کارتن، چسب برق بزنید.

برای استفاده از سوئیچ‌ها، آنها را تکان بدهید و کمی‌بلندشان کنید تا به میخ وصل بشوند.

حالا مدار را تست کنید و مطمئن شوید کار می‌کند. سوئیچ اول را روشن کنید؛ سپس طرف بدون LDR آن را وصل کنید؛ LED را انتخاب کنید تا روشن بشود. یکبار دیگر تست را با انتخاب بازر تکرار کنید تا به صدا دربیاید. مدار را در همین حالت بگذارید و اینبار LDR را انتخاب کنید. دست تان را بالای آن حرکت بدهید یا یک نور رویش بتابانید. با اینکار صدای بازر باید بلند و آرام بشود.

وقتی همه تست‌ها را انجام دادید و مطمئن شدید مدار کار می‌کند، لبه‌های تاشده کارتن را با چسب نواری بهم بچسبانید.

مدار LED ساده و بدون لحیم آماده است

مدار آماده است و می‌توانید نمادهای الکترونیکی را روی آن بکشید یا مسیرها را با ماژیک‌های رنگی مشخص کنید. اگر همه مراحل بالا را انجام داده اید اما LED و بازر روشن نمی‌شوند، احتمالاً اشکال در یکی از موارد زیر است:

 • باتری خالی است؛ باتری را عوض کنید.
 • باتری شل است؛ جای باتری را با چسب بیشتر ثابت کنید.
 • مدار کوتاه شده است؛ پشت برد را بررسی کنید و مطمئن شوید زبانه‌ها یا پایه‌های فلزی نچرخیده باشند و قسمت‌هایی که نباید را لمس نکرده باشند.
 • یک اتصال ضعیف بین یکی از جفت‌های گیره و میخ وجود دارد؛ مطمئن شوید تمام میخ‌ها کامل و محکم به سمت کارتن خم شده باشند.
 • یک اتصال ضعیف در سوئیچ وجود دارد؛ بهتر است گیره کاغذ متحرک را پایین سایر گیره‌های متصل به آن قرار بدهید.
 • قطبیت یکی از قطعات غلط است؛ باتری، بازر و LED را برعکس کنید و دوباره مدار را تست کنید.

اگر مدار را ساختید یا در طراحی مدار تغییری ایجاد کردید یا قطعات دیگری به مدار اضافه کردید، تصاویر مدار را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب

بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید

عنوان مطلب

بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید

توضیح کوتاه

این مدار ساده می‌تواند اولین تجربه شما در زمینه الکترونیک باشد.

نویسنده

عاطفه اسدزاده

بیشتر بخوانید:لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار ساده بسازید بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار ساده بسازید ساختنی › › › پیتزا مدار ساده بسازید بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار ساده و بدون لحیم کاری بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار ساده بسازید › بدونلحیمکاریوباجعبه جعبه پیتزا مدار ساده بسازید مدار ساده و بدون لحیم لحیم کاری و با جعبه پیتزا آموزش ساخت مدار با بایگانی ساختنی › › آموزشساختمداربا بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار ساده بسازید میز تلویزیون چوبی شیک و ساده با پایه های فلزی بسازید › میزتلویزیونچوبیشیکو بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار ساده بسازید ساخت گل رز با فهرست برترین اختراعات سال › › › فهرست روی کره ماه، پیتزا و و هوشمند، جعبه داروی با قابلیت به لحیم کاری یومیک ، ساخت مرحله به مرحله تازه ها › › › لحیم کاری در تاریکی فقط و فقط با چند قطعه ساده یک میکروفن صوت سنج زیبا و ساده بسازید تقلب سارا پلین از نگاهی دیگر عکس › › › با جعبه کفشتان پلیر ساده و جذاب استخدام تعدادی نیرو،آشنا به لحیم کاری در برچسب ساخت مجله مطالب خواندنی › › ساخت دستگاه لحیم کاری را بسازید می‌توانید یک جعبه با شکل و اندازه مناسب ایجاد یومیک ، فانوس جادویی لامپ کم‌مصرف و باتری قلمی › › › در این یومیک با کمک یک ظرف شیشه و لامپ کم مصرف و یک مدار ساده مدار رو با قطعات بسازید برق قدرت کنترل الکترونیک مخابرات تاسیسات مطالب خلاقیت › › › از برخورد درب جعبه پیتزا با خود پیتزا سقفی و دیواری با به کارگیری و ساده با

مطلب بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید
http://mofidestan.ir/%d8%a8%d8%af%d9%88%d9%86-%d9%84%d8%ad%db%8c%d9%85-%da%a9%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%ac%d8%b9%d8%a8%d9%87-%d9%be%db%8c%d8%aa%d8%b2%d8%a7-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1-led-%d8%b3%d8%a7%d8%af/

آخرین ویرایش: - -

جمعه 25 مرداد 1398 08:06 ب.ظ
I visited multiple websites however the audio quality for audio songs existing at
this site is really excellent.
جمعه 25 مرداد 1398 05:42 ب.ظ
Hello dear visitor. I am Valentin. Acting is the hobby could never stop doing.
My wife and so i chose to call home New York and I have everything which need correct.
Auditing has been his day job for your time. I am running and maintaining a blog here: http://produkte-gegen-haarausfall.eu/propecia.html
جمعه 25 مرداد 1398 08:54 ق.ظ
Someone essentially lend a hand to make critically posts I might
state. This is the first time I frequented your web page and
so far? I surprised with the research you made to make this actual post amazing.
Great activity!
پنجشنبه 24 مرداد 1398 08:52 ق.ظ
At this moment I am going to do my breakfast, when having
my breakfast coming over again to read other news.
پنجشنبه 24 مرداد 1398 07:31 ق.ظ
Hi to every one, it's genuinely a fastidious for me to
pay a quick visit this site, it includes useful Information.
چهارشنبه 23 مرداد 1398 09:19 ب.ظ
I am in fact grateful to the holder of this web site who has shared
this impressive article at here.
چهارشنبه 23 مرداد 1398 03:52 ب.ظ
If some one wishes to be updated with latest technologies therefore he must
be go to see this web site and be up to date all the
time.
چهارشنبه 23 مرداد 1398 11:20 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts about بدون. Regards
چهارشنبه 23 مرداد 1398 12:29 ق.ظ
thank you a lot this amazing site is usually official plus simple
سه شنبه 22 مرداد 1398 09:10 ق.ظ
I'm not sure why but this blog is loading incredibly slow for me.
Is anyone else having this issue or is it a problem on my
end? I'll check back later on and see if the problem still exists.
یکشنبه 20 مرداد 1398 12:18 ق.ظ
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you!

By the way, how can we communicate?
شنبه 19 مرداد 1398 10:05 ب.ظ
I am in fact glad to glance at this web site posts
which consists of tons of helpful facts, thanks for providing such statistics.
شنبه 19 مرداد 1398 11:26 ق.ظ
always i used to read smaller articles which also clear their motive, and that is also happening with this article which I am
reading at this time.
شنبه 19 مرداد 1398 04:22 ق.ظ
Hi there, I discovered your site by the use of Google while looking for a comparable matter,
your website got here up, it appears to be like great.
I have bookmarked it in my google bookmarks.

Hello there, just become aware of your weblog
via Google, and found that it is truly informative.

I am going to be careful for brussels. I will appreciate when you proceed
this in future. Numerous people shall be benefited from your writing.
Cheers!
جمعه 18 مرداد 1398 02:12 ب.ظ
Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit
and sources back to your webpage? My blog is in the exact same niche as yours and my
users would definitely benefit from some of the information you present here.
Please let me know if this okay with you.
Regards!
جمعه 18 مرداد 1398 08:54 ق.ظ
We absolutely love your blog and find almost all of your post's to be just
what I'm looking for. can you offer guest writers to write content for you?
I wouldn't mind composing a post or elaborating on many of the subjects you
write about here. Again, awesome web log!
چهارشنبه 16 مرداد 1398 04:00 ق.ظ
I've been surfing online greater than three hours today,
yet I never discovered any interesting article like yours.
It's beautiful value enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers
made good content as you did, the internet will be
much more useful than ever before.
سه شنبه 15 مرداد 1398 02:39 ب.ظ
I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely enjoyed every little bit of it.

I've got you book-marked to look at new stuff you post…
دوشنبه 14 مرداد 1398 06:08 ب.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd certainly donate to this excellent
blog! I suppose for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google
account. I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group.
Talk soon!
دوشنبه 14 مرداد 1398 04:54 ب.ظ
fantastic points altogether, you simply won a brand new reader.
What might you suggest about your put up that you just made a few days in the past?
Any certain?
یکشنبه 13 مرداد 1398 06:51 ب.ظ
Remarkable issues here. I am very happy to peer your post.
Thank you so much and I am taking a look ahead to contact
you. Will you please drop me a mail?
یکشنبه 13 مرداد 1398 01:29 ب.ظ
Having read this I thought it was very informative. I appreciate you spending
some time and effort to put this content together. I once again find myself
personally spending way too much time both reading and posting comments.
But so what, it was still worth it!
شنبه 12 مرداد 1398 09:46 ب.ظ
Good article! We are linking to this great content on our website.
Keep up the great writing.
شنبه 12 مرداد 1398 09:29 ب.ظ
Hey there fantastic blog! Does running a blog similar to this
require a massive amount work? I've no knowledge of computer programming
however I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have
any recommendations or techniques for new blog owners please share.
I understand this is off subject however I just had to ask.
Thanks!
شنبه 12 مرداد 1398 08:38 ق.ظ
Valuable information. Fortunate me I found your
site by accident, and I'm shocked why this accident didn't came about earlier!
I bookmarked it.
جمعه 11 مرداد 1398 12:36 ب.ظ
The author is known by selected of Patsy but large number of misspell they.
Montana is her birth placed. Dispatching is
the place where I support my in addition to it's something I really enjoy.
Her husband doesn't like it the way she does but what she really loves doing is ballet along with she has time consider
on new things. She is running and tweaking a blog here:
http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/kankusta-duo-opinie-dzialanie-sklad-i-gdzie-kupic-tabletki-na-odchudzanie/
پنجشنبه 10 مرداد 1398 04:46 ب.ظ
The author is known by historical past of the of Patsy but people always misspell it again. Montana is
her birth put. Dispatching will be the I support my friends and it's
something I really love. Her husband doesn't like it the way
she does but what she really loves doing is ballet and these days she has time think
about on new things. She is running tweaking a blog here:
http://brucia-grassi-efficace-it.eu/sliminazer.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 04:29 ب.ظ
Hi there, I am Mallie Coggin. For years I've been employed as a
computer officer nonetheless plan on changing this task.
What Excellent doing end up being to play baseball but Can not make it
my profession really. Montana is always my living place and therefore i
have as with I need here. He's been practicing his website
for a period of time now. Check it out here: http://brucia-grassi-efficace-it.eu/idealica.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 02:39 ب.ظ
Dianne precisely what her husband loves to call her but
people always misspell this method. Software developing is what
he is doing but he's already requested for another just one particular.
He is really fond of going to fitness and these days he has time to
consider on issues. For years I've been living in New York and in no way move.
Check out my website here: http://seven-pride.com/fr/steroide-anabolisant-achat.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 12:33 ب.ظ
Nice meet up with you, i am Jaime and my wife doesn't although you may at each and every one.
The thing I adore most kit cars but I have not made a
penny with one. In her professional life is actually a information systems officer and she will not change it anytime inside the.
Montana is her birth place but she'll have to one day or an additional.
He's not godd at design we might need to check his website: http://produkte-gegen-haarausfall.eu/foligain.html
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30